Specialista na přírodní linoleum,
marmoleum, vinyl, pvc
a další podlahové krytiny

Nabízíme prodej a odbornou instalaci


Nároky na podklad pro pokládku linolea a dalších podlahových krytin

Chybná příprava podkladu bývá nejčastějším problémem při instalaci podlahových krytin.
Dalším velmi rozšířeným problémem je neúplná dohoda mezi zákazníkem a řemeslníkem.
Na oba problémy se podíváme podrobněji...

Linoleum celoplošně lepené je na kvalitu podkladu opravdu náročné. Každý nehezký detail nedokonalého podkladu se zkopíruje na jeho povrch a stane se z něho celoživotní narušitel a vetřelec.
Stejně náročné je i PVC lino a vinyl. Koberce a plovoucí podlahy drobné nedokonalosti nekopírují, ale i ty vyžadují dobře připravený podklad.
Podklad pro linoleum, PVC a vinyl musí být dokonale pevný, bez prasklin, soudržný (nedrolivý), bez kamínků, důlků a vlnek... prostě dokonalý.
Realizační firma by se měla zaručit, že podklad vydrží alespoň tak dlouho, jako samotná podlahová krytina.

Podklad pro přírodní linoleum i pro PVC lino by měl vypadat takto:

linoleum-praha - Dobrý podklad pro linoleum

Takového výsledku nikdy nedosáhnete s nejlevnějšími materiály. Vzhledem k požadované kvalitě nemůže realizační firma patřit mezi "nejlevnější".

Při snaze investorů ušetřit na přípravě podkladu pak bohužel v praxi vidíme situace, kdy se náklady na opravu neodborně upravených podkladů šplhají nesnesitelně vysoko.
Nalepené linoleum nebo vinyl na nivelační stěrce, která se postupně odlupuje z podkladu - to je potom neštěstí. Opravit to nejde. Všechno se musí sundat, vyhodit, vybrousit až na původní podklad a udělat znovu. Je to několikanásobně dražší, než to udělat napoprvé pořádně.

I nivelační stěrka vyžaduje odbornou přípravu povrchu před aplikací, zvlášť ty levnější. Dražší nivelační stěrky obsahují příměsi, které jsou schopny udržet materiál na svém místě a nepopraskají i když příprava nebyla stoprocentně precizní. Neodborné podlahářské práce pak mohou dopadnout i takto:

linoleum-praha - špatně zpracovaná nivelační stěrka linoleum-praha - špatně zpracovaná nivelační stěrka

Co je dobré dohodnout před realizací:

Při uzavírání dohody mezi řemeslníkem-podlahářem a zákazníkem je nutné se dohodnout na tom, jak má připravený podklad vypadat - co má být konečným výsledkem. Ono totiž nestačí říct: "vylít nivelační stěrku". Nivelační stěrku můžeme aplikovat třemi způsoby, které se cenově výrazně liší a rozdílný je samozřejmě i výsledek. Neúplná dohoda právě v této věci bývá nejčastěji příčinou sporů.

Jaké jsou způsoby aplikace nivelační stěrky?

linoleum-praha - úprava podkladu nivelační stěrkou

1) vyhlazení podkladu - zahladí se drobné dírky a výstupky, podlaha má hladký povrch a je připravena pro pokládku linolea, vinylu, koberce... ale s rovinatostí to nemá nic společného. Tento způsob je vhodný, pokud máte například vylitý anhydrid, který je rovný. Samotný anhydrid není vhodný pro položení linolea, pvc a vinylu a doporučuje se upravit povrch tenkou vrstvou nivelační stěrky. Tento způsob aplikace je možné zvolit i na různě křivý například betonový podklad, ale je potřeba předem přemýšlet, jakýma obvodovýma lištama budete podlahu lištovat. Tvrdé lišty Vám nerovnosti podkladu nezkopírují a vytvoří spáry mezi lištou a podlahou.
Výhodou této varianty jsou nižší náklady.

linoleum-praha - úprava podkladu nivelační stěrkou

linoleum-praha - úprava podkladu nivelační stěrkou

2) částečné srovnání podkladu - nakloněná rovina - tato varianta povrch vyhladí a částečně vykompenzuje rozdíly mezi vyvýšenými a nižšími místy podlahy. Pokud je podklad celkově nakloněný i výsledná podlaha bude celkově nakloněná. Výsledek je závislý na původní rovinatosti podlahy a množství aplikované nivelační stěrky.

linoleum-praha - úprava podkladu nivelační stěrkou

linoleum-praha - úprava podkladu nivelační stěrkou

3) vyrovnání podkladu dle norem - tento způsob je poměrně náročný. Pro výpočet množství nivelační stěrky je nutné profesionální vybavení a zkušenosti. Samozřejmě někdy je možné nalít 20,0mm drahé nivelační stěrky bez nějakého měření a počítání, ale proč, když by stačilo třeba 7,0mm? Jen to umět změřit, vypočítat a správně aplikovat.

linoleum-praha - úprava podkladu nivelační stěrkou

linoleum-praha - úprava podkladu nivelační stěrkou

Nevypadá to moc složitě, ale z praxe vím, že není mnoho firem, které dělají podlahy odpovídající normám. Málo kdo takovou podlahu vlastní a málo která firma takto důsledně při dohodě se zákazníkem postupuje. Zákazníkům to příliš vadit nemusí, protože pokud není dohodnuto jinak, platí norma. Jsou s tím ale potom zbytečné tahanice. Rozumná a přesná dohoda většinu problémů vyřeší předem.

Norma, která řeší kvalitu podkladu se jmenuje ČSN744505 - podívejte se.

Pokud se chystáte uzavřít smlouvu o realizaci podlahy, nebo pokud řešíte nějaké potíže s realizační firmou, podívejte se do našeho právního koutku. Možná se Vám některé informace budou hodit.

V případě plovoucích podlah ( lino na HDF deskách nebo laminátové či jiné plovoucí podlahy) je taky potřeba povrch řádně vyrovnat, protože prohýbajícím se deskám se časem "rozžvýkají" zámky a dojde k nevratnému poškození podlahy.

Ještě bych chtěl zmínit podklad tvořený OSB deskami:

linoleum-praha - podklad z OSB desek

Obrázek si prohlédněte a všimněte si viditelných spojů mezi deskami.
I když je podlaha z OSB desek udělaná perfektně, tyto spoje se Vám časem na linoleu mohou vykreslit. Proto ani takovou přípravu nemohu pro přírodní linoleum doporučit. Pro některé zákazníky je to nepřijatelné, pro jiné je to drobnost a raději se smíří s možností vykreslení spojů desek výměnou za relativně nízkou cenu přípravy podkladu. Z hlediska funkčnosti podlahy v tom není problém, pokud je podklad pevný a desky se ve spojích prakticky nehýbou. Jde pouze o estetickou stránku věci.

Shrnutí: Přípravu podkladu nepodceňujte! Vzheldem k ceně instalovaného materiálu, ať už se jedná o přírodní lino, vinyl, PVC nebo plovoucí podlahu, se Vám šetření na přípravě podkladu rozhodně nevyplatí.



Otevřít hlavní stránku

Zavřít tuto stránku