Co jsou ftaláty?
Při výrobě PVC, tedy i PVC - vinylových podlah, jsou používaná změkčovadla plastů jimiž jsou právě ftaláty. Molekuly ftalátů se pak z PVC uvolňují do okolí - do vzduchu, do vody... protože nejsou v plastovém výrobku vázány chemickou vazbou. Ne všechny plasty obsahují ftaláty. Výrobci, kteří používají plasty bez ftalátů se s tím rádi pochlubí a v popisech svých výrobků to uvedou. Při výrobě přírodního lina není ftalátů potřeba, protože plasty vůbec neobsahují.
Nutno říci, že všechny u nás prodávané výrobky podléhají kontrolám a musí splňovat hygienické normy nejen z hlediska uvolňování ftalátů. Proto při splnění těchto podmínek je možné u nás prodávané PVC (vinylové) výrobky považovat za bezpečné a zdravotně nezávadné. Každý solidní výrobce má certifikáty o zdravotní nezávadnosti svých podlahovin vyvěšeny na svých web stránkách. Pokud je někdo zveřejněny nemá, požádejte o ně a pokud nepochodíte, zvažte koupi jiného výrobku.
Kontaminace organismu ftaláty
Do lidského organismu mohou ftaláty proniknout například:
- vzdechováním
- přímým kontaktem s plasty
- přes kontaminované potraviny a nápoje (v pvc obalech)
- kontaminovanou vodou
- dalšími zdroji, kde je používáno PVC.
Většina výrobků je samozřejmě hlídaná a kontrolovaná úřady, aby množství uvolněných ftalátů a dalších toxických látek nepřekračovaly povolený "bezpečný" limit. Je ale bezpečný limit stanovený normou opravdu bezpečný!? Máme-li doma cca 50 "bezpečných" pvc výrobků, jaký bude jejich celkový vliv???
Účinky ftalátů na lidský organismus:
- narušení hormonální rovnováhy
- narušení činnosti štítné žlázy
- narušení činnosti reprodukčních orgánů
- celkově působí proti plodnosti, snižují schopnost rozmnožování nebo ho úplně znemožňují
- nemají kumulativní charakter
- vylučují se pomocí jater a ledvin, které tímto zatěžují
Zajímavá, stručná a jasná "zpráva o ftalátech" je zveřejněna na stránkách SZU - Státní zdravotní ústav.
Ftaláty zdaleka nejsou jen problémem některých podlahových krytin z PVC. Normy sice omezují výskyt ftalátů v jednotlivých výrobcích, ale co když se člověk ve svém prostředí obklopí hromadou plastových výrobků. Bude množství ftalátů v takovém prostředí ještě v "bezpečné"?
Doporučuji Vám o ftalátech si něco přečíst a v životě se jim vyhnout, jak jen to je možné. Zlepšíme tak naše životní prostředí a nepochybně tím zvýšíme kvalitu našeho života a života našich dětí.
Více o problematice ftalátů si můžete přečíst:
|