Specialista na přírodní linoleum,
marmoleum, vinyl, pvc
a další podlahové krytiny

Nabízíme prodej a odbornou instalaci


Co je Vinyl?

Obecně vzato je Vinyl prostě umělá hmota - materiál, ze kterého se vyrábí řada užitečných věcí...

užitečná věc :-)

Nás ovšem momentálně zajímají především podlahové krytiny, takže se zaměříme na ně.

linoleum-praha - Vinyl

Jde o modifikaci PVC lina, které je nakrájeno na dílce. Podstatně menší dílce, než role, umožňují vyrobit a nabídnout zákazníkům materiál tvrdší a odolnější.
Obecně vzato, podlaha z PVC, ať už jde o lino nebo tzv "vinyl" je velmi odolná podlaha, která toho snese opravdu hodně. Oproti podlahám z laminátu či dřeva nebudete nikdy řešit vyšší vlhkost v domácnosti, která vzniká při vaření, praní, sušení prádla... nic takového Vaši PVC podlahu neohrozí. Snadno se udržuje, není háklivá na mokrý hadr, rozlité nápoje a podobně. Pro bezstarostný život mohu jen doporučit.

Typy PVC podlahovin

Konstrukce PVC nebo vinylu je většinou heterogení, tedy mnohovrstvá, přičemž každá vrstva má svou funkci. Každý výrobce má na výrobu vinylů své know-how a jednotlivé vrstvy zpravidla popisuje ve svých propagačních materiálech.
Pro příklad složení vinylové podlahy MODULEO, nebo složení vinylu FATRA Thermofix.

Vinylovou podlahu je vždy nutné celoplošně přilepit na dobře připravený ( rovný, pevný a hladký ) podklad. Vyjímku v lepení tvoří následující typy vinylových podlah, které se nelepí, protože se klikají:

- Vinylové podlahy lisované na HDF desky, na trhu můžete najít například FATRA click

- a můžete taky narazit na poměrně nově vyráběné celoplastové lamely se zámkem, rovněž klikací systém. Takový produkt Vám nabízí například MODULEO.

Použití vinylové podlahy

Vinylové podlahy jsou vhodné do všech obyvatelných a komerčních prostor v závislosti na stupni zatížení. Při aplikaci ve výrobních prostorách je nutné vzít v úvahu nejen zatížitelnost, ale i chemickou a mechanickou odolnost, které se u různých typů vinylů výrazně liší.

Spáry mezi lamelami

Zákazník by měl být rovněž informován o tom, že jednotlivé dílce mají jistou rozměrovou výrobní toleranci. Nejedná se o bezespárou podlahu a je nutné vzít v úvahu, že mezi jednotlivými díly vinylové podlahy se vyskytují spáry, byť jsou minimální. Velikost spár se též může měnit v závislosti na měnící se teplotě podlahy. Nejde o nic problematického ani závadného, ale některým lidem vadí i spáry do 0,2mm, které jsou viditelné hlavně u světlých dekorů. Problém nenastane ani v případě zaplavení podlahy vodou případně jinými tekutinami vytékajícími příležitostně z dětí či zvířátek.
Extrémně náročným zákazníkům doporučuji nechť si raději vyberou podlahovinu v rolích nebo úplně jinou.

Pokud Vás téma spár ve Vinylových podlahách opravdu zajímá, rozměry jsou limitované následujícími normami:

  • rozměry lamel a čtverců ... EN427
  • tloušťka ... EN428
  • nášlapná vrstva... EN429
  • pravoúhlost... EN427 (běžně až 0,35mm)
  • trvalá deformace... EN433 (běžně až do 0,1%)
  • rozměrová stálost... EN434 (běžně až do 0,25%)

Je rozměrová stálost 0,1% hodně nebo málo?
Pokud je lamela dlouhá 1,0 metr, může při toleranci 0,1% změnit svůj rozměr až o 1,0mm a to už je na podlahovou krytinu solidní erekce!
Z vlastní zkušenosti ale vím, že takový extrém se na podlahách neděje. Většinou jsem viděl spáry 0,1mm až 0,2mmm, v extrémním případě 0,3mm. Aby tomuto jevu výrobci zabránili, lisují do vinylů mřížky ze skelných vláken, které rozměry lamel stabilizují.
Chtěl jsem tím hlavně říci to, že drobné spáry nelze považovat za reklamovatelnou závadu a to je vše.

Náš soriment Vinylových podlah najdete v našem eshopu.Otevřít hlavní stránku

Zavřít tuto stránku